Розслідування

Чому депутати запідозрили, що «загубилися» близько 30 мільйонів сміттєвих грошей для Самбора?

Минулої суботи активісти та самбірчани учергове зупинили вантажівку з львівським сміттям. Їх дістало, що, нехтуючи думкою і вимогою громади, у Самборі дозволяють скидати тверді побутові відходи з інших міст області на місцевий полігон.

Даруйте за каламбур, але тепер окремі депутати, представники громадськості та поліції майже «живуть» на місцевій сміттярці. Правоохоронці зафіксували факт, і вантажівка «AVE» повернулася до Львова. Протягом тижня картина повторювалась…

«Самбір – не Грибовичі»

І це після того, як минулої п’ятниці міський голова Юрій Гамар у ратуші скликав нараду за участю директора департаменту розвитку та експлуатації ЖКГ Львівської ОДА Назарія Романчука. Зібралась група міських депутатів, деякі члени міськвиконкому. Обурені самбірчани розгорнули плакати: «Гамар???», «Самбір – не Грибовичі!»…

Кілька годин гостро дискутували, до взаємних образ сперечалися, що далі робити з іногороднім сміттям.

Депутат Андрій Бубнюк сказав, що для жителів вулиць біля сміттєвого полігону - це життєво важлива проблема. Люди категорично проти подальшого завезення на сміттєзвалище ТПВ, звідки б вони не були і як би добре за це не платили б. Вони мало не з плачем і благанням у голосі говорили, що не можуть вікон відчинити. Вітер доносить неприємний запах, діти задихаються. У криницях погана вода, бо стоки від перегнилого потрапляють у землю… Руйнується дорога, від важких машин трясуться стіни.

«Так тривати далі не може!» – мало не з плачем і душевним благанням виливала біль молода мама і просила міського голову Юрія Гамара не знущатись над здоров’ям самбірчан, а прислухатись та зробити правильні кроки...

Присутніх прагнули переконати, що влада навіть багато зробила. Назарій Романчук подякував самбірчанам, що допомогли Львову вилізти зі сміттєвої кризи. Говорив, що в усьому світі побутові відходи – вигідний бізнес. Навіть треба бути вдячними, що Самбір приймає обласний непотріб.

Юрій Гамар зазначив, що для «Об’єднаного» за сміттєву субвенцію придбали три одиниці нової техніки. Впорядковано полігон, і він у кращому стані, ніж був за попередників. Сміття, наголошував міський голова, утилізовуватимуть так, що ростиме зелень. А стоки від перегнилого відсмоктуватимуть спеціальною для цього машиною.

– Куди його будуть зливати? – запитав депутат Роман Барна. – Нема ж у Самборі очисних споруд…

Замість відповіді – мовчанка. Почуте ніхто не сприймав серйозно.

Романчук та Гамар присутніх наполегливо схиляли до думки, що протягом двох-трьох тижнів у Самборі запрацює сміттєсортувальна лінія, яка на 30 відсотків зменшить навантаження на полігон ТПВ, буде ще й органіка – також вигода. Стоятиме тут і відеоспостереження, так що жодна «ліва» машина з непотребом, про що перед тим говорив депутат Андрій Жепко, назвавши дату та державний номер вантажівок, сюди не завезе відходів.

В області, за словами керівника департаменту житлово-комунального господарства ОДА, побудують три сміттєпереробні заводи. «Коли? Адже від часу грибовицької екологічної біди минули два роки», - запитали.

Ці підприємства запрацюють не завтра і не післязавтра, а мінімум за 2,5 р. – така правда і реальність... Через політичний популізм мера Львова Садового, твердив Назарій Романчук, втратили рік. Тому ЛОДА взялась за вирішення критичної проблеми із сміттям, просив далі допомогти обласному центру пережити негаразди.

Людей менше всього цікавили плани області. Для них, насамперед, важливі їхні, місцеві, з якими доводиться жити. Для утихомирення пан Романчук обіцяв жителям вулиць Середня, Промислова та Шашкевича, що оперативно заасфальтують їхні дороги. Охоче прислухається і поклопочеться про виконання інших пропозицій, які нотує.

Зі слів Юрія Гамара, можливості місцевого полігону ТПВ великі. Наразі він використовується на третину. Якщо вірити меру, то нічого тривожитися Самбору з приводу власного сміття, а тому його можна завозити звідусіль. А що сюди потрапляли і відходи з Дрогобича, то, виявилось, замість львівського.

Однак у подібне твердження ніхто не вірив. Зі Львова не припиняли завозити сміття. Слухаючи «казки Пушкіна», як сказав депутат Ярослав Кузьмяк, він просив Юрія Гамара та чиновника з області не мати депутатів за «лохів», бо ними не є. Водогінні труби в місті треба міняти… Він хотів також знати, коли нарешті припиниться завіз ТПВ зі Львова.

Тим часом однозначної відповіді не дочекався. У присутніх визріла цікавість, скільки до Самбора все-таки завезено львівського сміття? Було названо офіційну цифру – біля 14 тисяч тонн. Це з червня минулого року з врахуванням першого кварталу нинішнього. В день заїжджала різна кількість вантажівок – коли 10, коли 15, а коли й 25.

Депутати говорили в унісон, що на сесії міської ради голосували за 700 тонн, щоб допомогти Львову вилізти зі сміттєвої кризи…

Що від такої кількості отримав Самбір? Названа цифра – 11 мільйонів гривень спонукала до аналізу та роздумів. Ці бюджетні гроші міський голова розподіляв на свій розсуд.

– Бюджетні кошти, – обурився депутат Роман Барна, – їхній розподіл – справа сесійна… Чому я нічого про них не знаю?

Йому дорікнули, мовляв, треба регулярно ходити на пленарні засідання сесії. «Якраз ходжу. До того ж, як член бюджетної комісії»…

Привідкрив присутнім деяку фінансову таємницю депутат Володимир Кульчицький-Поливко. Він порахував: якщо вдень заїжджало по 15-25 машин із сміттям, то його на полігон Самбора завезено не 14, а цілих 45 (!) і більше тисяч тонн. Це лише облікованого. Адже, як озвучив Андрій Жепко, доставляли його чимало без документів. Таким чином, до бюджету мало б надійти не менше 40 мільйонів гривень, а не скромних 11 мільйонів гривень. Де решта коштів?..

Замість пояснення по суті Юрій Петрович швидко надавав можливість висловитися присутнім, коментував їхні думки, завуальовував, торкався інших тем, а головна проблема повисла у повітрі, залишилась, як у тумані.

Коли конкретно буде припинено завезення львівського сміття до Самбора, так ніхто і не дізнався. В ході дискусії домовились, що слід створити якусь депутатську групу з незрозумілими повноваженнями. Доскіпувалися обранці, коли з цього питання відбудеться позачергова сесія. Конкретної дати Юрій Гамар не назвав.

Після наради її учасники ще довго ділилися думками: якщо сміття – бізнес, то тепер ніби зрозуміли, чий він. І друге. Самбору бракує господаря, який відповідав би вимогам сьогодення… Ніхто з присутніх у залі не погодився на подальше завезення до Самбора ТПВ із Львова та інших міст… Окрім міського голови, в якого на цю проблему і своя точка зору, і своя логіка.

Сміттярки «АVE» курсують мостиським напрямком

У понеділок зранку активісти на самбірському сміттєзвалищі одночасно зафіксували три (!) вантажівки фірми «AVE», які вже встигли розвантажитися. Заїхали з боку Мостиськ, збільшивши відстань на 18 км.

Працівники сміттєзвалища, образно кажучи, грудьми лягали, щоб не пустити активістів на територію. Ні журналісти, ні депутати не мають права там перебувати! Отакої! Прибув молодий «трохи начальник» із СКП «Об’єднане» на «польських бляхах», який відмовився представитися. Розмова заходила в тупик. Договорилися до того, що для перебування на сміттєзвалищі потрібна перепустка! А штатні роми мають перепустки чи прописку??? Скажіть, шановні…

Реальної картини зі сміттям на полігоні не видно, адже сліди замітають. От ми натрапили на депутата міської ради на «КАМАЗі», який нікому іншому не довірив роботу, а сам сипав глину на ввезений мотлох.

Була і поліція, яка все бачила, фіксувала... Правду мовити, навіть стало трохи шкода водіїв з «AVE». З ними пересікалися не раз. Керівництво їх запевнило, що в Самборі проблем нема. А для чого змінили маршрут? І на те була відповідь. Мовляв, люди з прилеглих вулиць невдоволені, бо вантажівки здіймають куряву з пилюкою. Але це тільки частинка правди. Самбірчани вкрай обурені ввезенням сміття. І, схоже, далі з тим миритися не будуть…

У вівторок сильно задощило. Тим не менше, це не зашкодило знову активістам упіймати нову вантажівку зі сміттям. Їхала зі сторони Мостиськ. Люди не дали вивантажити ТПВ. І знову вантажівка з глиною. Дуримо самі себе?..

Ще й ознайомилися з «книгою обліку» сміття на полігоні. Це - учнівський зошит, який за 10 хв. можна переписати. Так у Самборі «чітко» облікують завезення сміття?

Активісти вирушили в район. На виїзді з с. Викоти затримали дві вантажівки з львівським сміттям. Чекали «добра» на вивантаження на самбірському сміттєвому полігоні. Не обійшлося без поліції.

Цікаво, чи за тиждень фіксування завезення ТПВ на самбірський полігон занесено справу в ЄРДР? Бо активісти борються, а від правоохоронців поки роботи не помітно?

Чи зацікавляться правоохоронці договором на надання послуг по захороненню відходів?

9 травня. Вихідний. Мандри львівського сміття тривають. Тепер водії «АVE» озброєні до зубів - з договором. Не договір, а Фільчина грамота (він розміщений на сторінці нашого часопису у ФБ).

Цікаво, хто надавав дозвіл СКП «Об’єднане» підписувати договір з «AVE»?

Виходить, рішення сесії Самбірської міської ради на прийом ТПВ не потрібне? Два поважні дядечки зі Львова та Самбора скріплюють таку важливу проблему підписами та печатками?! І все? Чому тоді Садовий плакався в камізельку, що його навмисне засипають сміттям, аби знищити як політика? Сам договір – голову не ламай. Коротко, просто і дуже туманно.

Львів’янам забороняється завозити відходи 1-3 класу небезпеки; вибухонебезпечні; ті, що горять або тліючі; що містять радіоактивні і інфекційно-небезпечні захворювання; інші відходи, заборонені до захоронення на полігонах ТПВ згідно з чинним законодавством…

Пишуть правильні речі, а як насправді? Багато з чим можемо погодитися. На слово навіть повірити, що не везуть радіоактивної, вибухонебезпечної горючої чи тліючої біди. Про інше – залишимо поки що думки при собі. Вміст сміття хоч раз хтось перевіряв? Хтось його зважував на місці у Самборі? Заради підтвердження?

Натрапили на інформацію про броницьке сміттєзвалище (ЛЕОПОЛІС). Так ось. «У селі, куди вивозили сміття з Дрогобича, перевищено рівень забруднювальних речовин у ґрунті. Екоінспектори провели лабораторні дослідження відібраних проб ґрунту на території Броницької сільської ради Дрогобицького району. За результатами проведених працівниками відділу інструментально-лабораторного контролю інспекції аналізів виявлено перевищення норм відносно фону: • в об’єднаній пробі ґрунту №1 на місці розміщення гудронів за показниками: неполярні вуглеводні (нафтопродукти) – в 15 разів, залізо загальне – в 11,6 раза, марганець (рухомі форми) – в 1,5 раза, свинець (рухомі форми) – в 5,7 раза, хром (рухомі форми) – в 4,6 раза; • в об’єднаній пробі ґрунту №2, приблизно 50 м на південний захід від проби №1 на місці розміщення гудронів, за показниками: неполярні вуглеводні (нафтопродукти) – в 16,3 раза, залізо загальне – в 12,1 раза, марганець (рухомі форми) – в 2,1 раза, свинець (рухомі форми) – в 8,3 раза, хром (рухомі форми) – в 4,8 раза; • в об’єднаній пробі ґрунту №3, приблизно 100 м від проби №1 в північному напрямку на місці розміщення гудронів, за показниками: неполярні вуглеводні (нафтопродукти) – в 32,4 раза, залізо загальне – в 14,2 раза, марганець (рухомі форми) – в 2,3 раза, свинець (рухомі форми) – в 10 разів, хром (рухомі форми) – в 5,4 раза».

Страшно… Вартість сміття згідно тарифу з ПДВ... Де той тариф шукати? У документі жодної конкретної цифри! Договір діє до 1 січня наступного 2019-го року. Якщо його не пролонгують…

Самбірчанам залишається вдихати пари львівського сміття? Владі - радіти сміттєвим інвестиціям?

Так, громадо? Так, депутати?

Чи, може, зуміємо постояти за себе та майбутнє самбірчан?!

Зараз на сторінці

На сайті 174 гостей та користувачі відсутні

Користувачі
3
Статті
251
Перегляди статей
288865
FB
G+